Conferinţa „Taina Sfintei Spovedanii”, la Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 7, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Serile catehetice „Cleopa Ilie” au continuat marţi, 6 februarie 2018, la sediul Protopopiatului Botoşani prin organizarea conferinţei „Taina Sfintei Spovedanii”. Tema a fost pregătită şi susţinută de către părintele Petru Chirvase de la Parohia „Sfântul Vasile cel Mare” din Botoşani şi de către părintele Florin Ştefan de la Parohia „Sfântul Nicolae” - Suliţa I. „Pocăinţa este taina prin care creştinul primeşte de la Dumnezeu, prin dezlegarea preotului, iertarea păcatelor, fiind reaşezat în starea harică din care căzuse din cauza lor. În cadrul pocăinţei, întâlnim patru momente: căinţa sau zdrobirea inimii; mărturisirea păcatelor prin viu grai; rânduirea canonului şi dezlegarea păcatelor. În legea lui Moise nu există Sfânta Taină a Pocăinţei, ci acolo întâlnim legea talionului: «ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte» (Ieşirea 21, 12-25); cine lucra sâmbăta sau aprindea focul trebuia omorât (Ieşirea 31, 12-15); desfrânaţii trebuiau ucişi (Levitic 20, 10-21); etc. Mântuitorul nostru Iisus Hristos, în Noul Testament, aduce iertarea, pacea şi salvarea omului: «Pocăiţi-vă, că s-a apropiat Împărăţia cerurilor» (Matei 4, 17). Un îndemn şi mai lămurit: «Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea» (I Ioan 1, 9); «Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiţi, şi dacă va păcătui cineva, avem Mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept. El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru ale noastre, ci şi pentru ale lumii întregi» (I Ioan 2, 1-2). Lipsa pocăinţei este un mare pericol după cum spune Mântuitorul: «De nu vă veţi pocăi, toţi veţi pieri la fel” (Luca 13, 5). Creştinul este chemat să se spovedească în cele patru posturi de peste an şi ori de câte ori simte nevoia»”, a rezumat părintele Petru Fercal, misionar protopopesc, moderatorul întâlnirii. Despre importanţa Tainei Sfintei Spovedanii au vorbit şi câţiva creştini din sală, iar alţii au adresat întrebări. S-a  făcut o paralelă între rolul psihologului şi al duhovnicului în zilele noastre. La final, corul misionar al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din Botoşani, dirijat de Gabriel Corolea, a susţinut un concert de cântări patriotice.