Bilant administrativ-filantropic in parohia Sabasa. Multumire lui Dumnezeu si recunostinta enoriasilor darnici

Viața parohiei Noiembrie 13, 2012

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu sprijinul si donatiile credinciosilor din Parohia Sabasa, in perioada ianuarie 2012 - noiembrie 2012 la Biserica din satul Sabasa s-au efectuat o serie de lucrari (de constructie, amenajare si gospodarire a incintei) precum si achizitionarea unor obiecte de cult dupa cum urmeaza :

1. Construirea sobei din caramida la bucataria bisericii - demisol.

Cost total lucrare=2357 RON + 4 zile munca benevola

2. Dotare cu mobilier nou compus din doua dulapuri in Sfantul Altar si un sifonier din trei corpuri pentru vesmantarie amplasat in cafas.

Cost total lucrare=1800 RON

3. Renovare bucatarie - demisol biserica, gresie, faianta si dotare cu mobilier nou a bucatariei si bibliotecii.

Cost total lucrare=2979 RON

4. Confectionat si montat porti din fier la intrare in curtea bisericii.

Cost total lucrare=1278 RON + 7 zile munca benevola

5 .Lucrari de modernizare la instalatia termica a bisericii, montat calorifere si    instalatie   aparenta cu teava de cupru.

Cost total lucrare=14482 RON

6. Confectionat Lumanarar din tabla si profile din fier.

Cost total lucrare= 1994 RON + 6 zile de munca benevola

7. Confectionat si montat scara exterioara pentru incendiu din fier pentru biserica.

Cost total lucrare=1348 RON + 4 zile munca benevola

8. Izolare termica a tavanului Bisericii folosind vata mineral (10 cm) cu folie de aluminiu.

Cost total lucrare=4405 RON + 1 zi munca benevola

9. Efectuat sant pentru drenarea apelor subterane pe laturile de sud si vest ale bisericii.

Cost total lucrare=1181RON + 17 zile munca benevola + utilaje(ifron si basculante)

10. Construit trotuare prevazute cu sant de scurgere a apei si cu gratar (33 m lungime  pe laturile de sud si vest ale bisericii).

Cost total lucrare=5967 RON + 46 zile munca benevola + utilaje(ifron si basculante)

11. Antigel introdus in instalatia termica a bisericii.

Cost total lucrare=1440 RON

12. Achizitionarea unor obiecte de cult:

- trei sfesnice Biserica=1250 RON;

- un sfesnic pe Sfanta Masa cu 7 candele=1350 RON;

- Acoperamant Sfanta Masa=2200 RON;

- patru candele la Catapeteasma=1800 RON;

- un semn de carte pentru Sfanta Evanghelie=80 RON;

- o Litiera=750 RON;

- un vas Aghiasma=1200 RON;

- un vas Anafora=900 RON;

- doua randuri de vesminte preotesti=2250 RON

- o cristelnita = 3300 RON

- aurit un rand de Sfinte Vase = 251 RON

Total valoare= 51362 RON + 85 zile munca benevola + 7 autobasculante piatra , 4 autobasculante balast + prestari servicii cu IFRON incarcat piatra si balastul  si transportul acestora in curtea bisericii pentru sant si trotuare, acestea fiind prestate gratuit.

Mentionam ca in anul 2012 s-au sustinut financiar un numar de 20 persoane din parohie sau din parohiile invecinate acestia primind impreuna suma de aproximativ 3000 RON iar parohiile care au solicitat ajutorul pentru construirea de biserici au primit sume diferite din partea credinciosilor.

Totodata facem mentiunea ca un numar de 25 de credinciosi - membrii corului parochial au beneficiat de o excursie la Manastirle din nordul Moldovei sponsorizata de parohia noastra din venituri proprii.

Multumim lui Dumnezeu pentru purtarea de grija de care ne-a invrednicit in toate actiunile. Se aduc multumiri tuturor credinciosilor parohiei care prin donatii in bani, prin zile de munca benevola, prin punerea la dispozitie a  diferitelor utilaje (IFRON, basculante, macara, generator, aparat de sudura, etc)  sau prin alte mijloace au ajutat si au colaborat cu parintele paroh Ifrim Mihai si cu epitropul Emil Mujdei pentru bunul mers al lucrarilor si achizitiilor care s-au efectuat in aceasta perioada. Nu in ultimul rand se aduc multumiri tuturor consilierilor care au contribuit la colectarea donatiilor credinciosilor, fiecare in sectorul sau.

(Epitrop Emil Mujdei)