Colindând pe bătrânii de la Mănăstirea Petru-Vodă

Viața parohiei Decembrie 31, 2012

În seara zilei de 30 decembrie 2012 corul parohiei noastre a mers să colinde bătrânii de la Căminul Mănăstirii Petru-Vodă. Bucuria colindului a fost dublată de chipurile celor aflați în suferință acolo,care s-au înseninat la primirea colindătorilor dar și de cadourile oferite în dar din partea membrilor corului. Pe lângă aceste mici atenții, credincioșii din parohia noastră au răspuns afirmativ solicitării preotului paroh și bucătăria celor de acolo s-a umplut nu numai de cântec, ci și de alimente necesare sezonului rece: cartofi,mere,ceapă,morcov,borcane cu dulceață,zacuscă și compoturi.Spre sfârșitul programului desfășurat în acea mănăstire,corul parohiei Sabasa a colindat și pe venerabilul părinte duhovnic Iustin Pârvu. Acesta ne-a primit cu bucurie binecuvântând pe colindători cu un cuvânt ziditor prin care a arătat că ceea ce fac ei este un apostolat prin care se propovăduiește Nașterea Domnului.

Mulțumim celor care s-au implicat direct în organizarea acestei colecte. Totodata aducem recunoștință domnului dascăl Narcis Bostan care s-a implicat activ dinamizând activitatea corului parohiei.

Pr.drd.Mihai Ifrim